HomeStrona Główna
O nas
Korzyści
Współpraca
Rejestracja
Aktualności
Kontakt
Zaloguj sięZaloguj się

2014-03-19
Neuca - 2013
Neuca SA zamierza w konsorcjum z funduszem Penta Investments przejąć aktywa holdingu Mediq, znajdujące się w Polsce.
W wyniku transakcji w skład Grupy Neuca wejdzie ACP Pharma, hurtowy dystrybutorów leków.

Neuca przejmuje hurtową część ACP Pharma za pomocą środków własnych. Cena zakupu hurtowego dystrybutora to ok. 203 mln zł (cena ta uwzględnia posiadane przez spółki hurtowe środki pieniężnę w wysokości ok. 48,2 mln zł na koniec 2012.).
W wyniku transakcji ponad 250 aptek należących do sieci Mediq ma trafić do portfela Penta Investments. Przejęcie zostanie zrealizowane, jeżeli zgodę na nie wyda Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za detaliczny segment biznesu (Apteki Mediq) zapłaci Penta Investments blisko 224 mln zł.


Hurtowa część ACP Pharma, która może stać się integralną częścią Neuca, jest obecnie czwartym pod względem udziałów rynkowych dystrybutorem leków w kraju. W ubiegłym roku ACP Pharma miała 7 proc. udziałów w rynku hurtu aptecznego. Transakcja ma charakter warunkowy - do przejęcia aktywów Mediq przez Neuca dojdzie w wypadku zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W najbliższym czasie Spółka złoży do UOKIK odpowiedni wniosek w tej sprawie.

- Przejęcie ACP Pharma jest elementem naszej strategii związanej ze zwiększaniem naszych udziałów w rynku. Strategię realizujemy dochowując wierności naszej filozofii: niekonkurowania z naszymi klientami. Z tego powodu przystąpiliśmy do konsorcjum z Penta Investments, która przejmuje detaliczną część biznesu holdingu Mediq - mówi Piotr Sucharski, prezes Neuca.

- Wierzymy, że zakup ACP Pharma zwiększy pozycję konkurencyjną Grupy Neuca oraz pozwoli dostarczyć naszym klientom jeszcze lepszą ofertę.
Jednocześnie zamierzamy utrzymać markę ACP Pharma, a także razem z jej zespołem pracować z klientami - dodaje Sucharski,Neuca to największy krajowy hurtowy dystrybutor farmaceutyków w Polsce, którego udział rynkowy na koniec marca 2013 roku wynosił 26,2%.